2020'de Yöneticilerden Öğrencilere Tavsiyeler

2019'un son günlerinde Türkiye EMT olarak yeni yılda öğrencilerle buluşturmak üzere 11 değerli kişiden birçok tavsiye aldık. Umuyoruz ki gelecek yılda bu tavsiyeler pek çok öğrencinin hayatına temas eder. Hepinize iyi yıllar diliyoruz!

Özlem Sökmen

Founder - Personal Best

Hayatımın 20 yılı, aklınıza gelebilecek bütün önemli şirketlerde İnsan Kaynaklarında geçti. Bu ne demek biliyor musunuz? 20 yılım insanları işe alarak, işten atarak, onları terfi ettirerek ya da neden terfi edemediklerini onlara anlatarak geçti. Bu süre içerisinde başarıya dair kafamda bazı düşünceler oluştu. İş hayatında başarılı olan ya da hedefledikleri yerlere gelen insanların ortak özellikleri neydi acaba? Ve okullarda edindiğimiz teknik beceriler profesyonel hayat başarısı için yeterli miydi? Hemen cevap veriyorum. Elbette ki hayır. Teknik bilgi, staj, master, ikinci dil gibi konular bizi ancak şirketlerin kapısına getirmeye yetiyor. Bizi kapıya getirenler maalesef öteye götürmeye yetmiyor. Peki ne lazım?

1- Kendini ve fikrini doğru ifade etme becerisi.

Mümkünse kısa zamanda, az ve öz konuşarak, konuyu dağıtmadan ve sıkıcı olmadan. (Acilen asansör konuşması prensiplerini öğrenmeye başlamak iyi bir yol olabilir)

2- Samimi bağ kurabilme becerisi.

Networking sahte bir şeydir. Gerçek bağlar ihtiyaç duymadan kurulur. İnsanlarla ilgili olun. İlişkiler her şeyden önemlidir. Evrendeki her şey birbiriyle ilişki halindedir ve var olmalarının da dayanağı budur. İyi bir dinleyici olma konusunda kendinize mutlaka geliştirin.

3- Topluluk önünde konuşma becerisi:

Hepimiz öyle ya da böyle bir şey satıyoruz. Topluluk önünde konuşmak için TED talk yapmanıza gerek yok. 2-3 kişiye bir şey anlatsanız bile prensipler aynı. Az ve öz konuşmak, mesajlarımızın doğru yere gittiğinden emin olmak, dinleyenleri baymamak ve bağ kurabilmek. Bu arada bence isterseniz hepiniz TED talk yapabilirsiniz. Yeter ki tutkuyla anlatmak isteyeceğiniz bir konunuz olsun. Gerisi tamamen antreman meselesi. (Topluluk önünde konuşma, sunum teknikleri gibi dersleriniz varsa ciddiye alın. Yoksa talep edin. Ne yapıp edip bu becerileri geliştirmenin bir yolunu bulun)

4- Hayır diyebilme becerisi, talep edebilme becerisi, sahici olabilme becerisi.

Hepsi davranışsal konular. Mevcudiyetle ilgili konular ve ne yazık ki kimsenin bizi önceden uyarmadığı konular. Kimse bize bunların iş hayatında çok önemli olacağını söylemedi. Sonuçta iş hayatı bizi çalışmadığımız yerden vurdu. Aman sizi vurmasın.
Günümüz dünyasında insanlarla etkileşime girmek mecburiyetindeyiz. Zor, utangaç, insanların yüzüne bakamayan bir insan olma şansımız yok. Kendimizi ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Varlık göstermek mecburiyetindeyiz. Elbette ki kendimize has bir tarzla. Bu sebeple benden size abla tavsiyesi, davranışsal becerilerin, duygusal zekanın geliştirilmesi önümüzdeki yıl değil, yılların en kazandıran konu başlığı olacak. İlerde çevremiz robotlarla dolsa da (ki dolacak- evet bazı işlerimizi elimizden alacaklar tanrıya şükür) insanın insanla iş yaptığı ortamda güçlü iletişim becerileri her zaman kazandıran yetkinlik olacak. Hepinizin yolları açık olsun. Sevgilerimle

Melek Pulatkonak

Melek Pulatkonak

Founder- TurkishWİN&Binyaprak

1. Gelecekteki meslekler ya da işler hakkında hiçbirimiz bir şey bilmiyoruz. Kimseye inanma. Herkesin bir gelecek hayali var. Senin de olsun. Kendi kariyerinin kaptanısın. Unutma bu yolculukta sorularının yanıtı yalnızca sende. Ben ne yapmalıyım sorusunu yalnızca kendine sor.

2. 100 yasına kadar yaşayacaksak - ki siz kesin yaşarsınız- en azından 40 sene çalışacaksın. Acele edecek bir şey yok, çalışma hayatı bir yere kaçmıyor. Sakin olalım.

3. Potansiyelim ne, ne yapmalıyım? Bu soru her 10 senede bir sana geri gelecek ve cevapların hep değişecek. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp 😊

4. Keşke dememek için – şimdi adım at, risk al. Almadığın her risk, bir keşke olarak hayatından çalacak. Tembellik ediyorsan ya da karar veremeyip yerinde oturuyorsan, yalnızca kendi hayatından çalıyorsun.

5. Varoluş sebebini düşüne dururken, küçük hedefler koy- yolda her konuda fikrin değişebilir, önemli olan yola çıkmak. Yolun açık olsun!

6. Hedefini koyduktan sonra, networkunu geliştir. Network etmek demek, öğrenmek, yeni bilgileri farklı şekilde birleştirebilmek demektir.

7. İngilizce öğrenmeyi pas geçme- artık bir dil de yetmiyor. Kendini geliştir, haydi bugün harekete geç!

8. Şu siteleri bilmiyorsan ey yolcu- dur bir keşfet:

ted.com, https://su.org/ https://www.özy.com/ ve https://binyaprak.com/

9. Hayat sürprizlerle dolu. Keyfini çıkar!

10. “Hiçbir zaman kaybetmem. Ya kazanırım ya da öğrenirim.” demiş Nelson Mandela. Bol öğrenimli bir yolculuk diliyorum sana! (hamis: cesurca,çok ama çok hata yap, en büyük öğrenimler orada saklı)

Cüneyt Ersin

Cüneyt Ersin

Univera AŞ Genel Müdürü

Merhabalar Genç Meslekdaşlarım:

Öncelikle Endüstri Mühendisliğine hoşgeldiniz... Yakında hepiniz çeşitli işlere yerleşeceksiniz... Kiminiz bir fabrikada, kiminiz bir plazada, kiminiz bir hizmet işletmesinde, kiminiz kamuda, kimininiz de belki bir girişimci olarak çalışma hayatına atılacak...

Öncelikle şuna emin olun ki birçok meslekten çok daha zevkli, çok daha yaratıcı ve çok daha üretken bir mesleğimiz var.. Çünkü "Verimliliği Arttırmak" hayatın her alanında hep karşımıza birinci problem olarak çıkacak ve biz de tamamen bu önemli problemi çözmek üzerine eğitildik...

Size üç önemli tavsiye vermek istiyorum...

Birincisi ; tüm iş hayatınız boyunca ana mottonuz : "Verimliliği Arttırmak" olsun... Bu sizi başarıya ve iyi bir kariyere götürecektir.  Hem kendi verimliliğinize, hem ekibinize, hem de işletmenizin genel verimliliğine kafa yorun...

İkinci önemli tavsiyem ise şu : Multi-Disiplener bir Endüstri Mühendisi olun... Gidin : İşletme, finans, IK, Pazarlama, Psikoloji, Sosyoloji, Robotics, Bilişim vs.. vs...  Mutlaka ve mutlaka bir veya iki lisans üstü eğitim programına katılın, webdeki kurslara katılın ve kendinize ilişkin ilave uzmanlık alanları geliştirin...  Gelecek; 2-3 disiplini birbirine kombine eden iş insanlarının çağı olacak...  O nedenle gerek iş hayatınızda, gerekse de özel hayatınızda başarılı olabilmeniz için benim size önerim; 2 veya 3 birbirini tamamlayan alanda uzmanlık elde etmeniz ve bu uzmanlığı geliştirmenizdir...

Üçüncü tavsiyem ise şu: Ne yapın edin, en çok insan ilişkilerinizi geliştirin ve çevreniz ile empatiyi de içeren düzgün bir iletişim kurmayı öğrenin... Emin olun ; iş hayatında başarının %80 'i "iyi iletişim" den geçiyor arkadaşlar... "İyi iletişimi" olanlar daima kazanıyor...

Hepinize gelecekte başarılar ve mutlu, sağlıklı bir hayat diliyorum..

Serhat Gezgin

İşe Alım Ekip Yöneticisi - Turkcell

Hayatımızın eğitim, iş ve emeklilik şeklinde üç aşaması olduğunu düşünürsek, 2020’de birinci aşamayı bitirip ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşama ilk aşama kadar toleranslı olmasa da amaçlarımızı gerçekleştirmek ve üretmek açısından çok önemli. Bu yazıda siz 2020’de mezun olacak arkadaşlarıma söylemek istediğim ilk şey değişimin artık baş döndürücü hızda olduğudur. Bir teknoloji şirketi çalışanı olarak artık planlamalarımızı yıllık bazda yapmak yerine 3 aylık planlar ile ilerliyoruz. Son günlerde moda kavramlardan biri olan VUCA kavramını araştırıp, VUCA dünyasında yaşadığımızın farkına vararak daha hızlı, daha adaptif, daha çevik olmak gerektiğini aklımızdan çıkarmayalım. Bugün öğrendiklerimizin yarın geçerli olmama ihtimalini unutmayarak bizi sürekli geliştirecek bir sektör ve iş seçimi yapmak, gelecekte başarımızı sürdürülebilir kılmak açısından önemli olacaktır. Yapay zeka, blok zincir, nesnelerin interneti gibi kavramlara bir süredir kitaplarda, filmlerde, konuşmalarda rastlıyoruz. Bu kavramlar için uygulamalar, yazılımlar henüz çok yeni başlıyorken, henüz karmaşıklaşmamışken bir ucundan tutmak ve anlamak faydalı olacaktır. Bugün çalıştığım firmada insan kaynakları departmanımızın büyük bir kısmı teknik çalışanlardan oluşuyor. Ayrıca yapay zeka veya yazılım departmanlarından da sürekli destek alıyoruz. Dolayısıyla, sosyal birimlerde çalışacak arkadaşlarımızın bir analist kadar teknik bilmesi, teknik arkadaşlarımızın da business tarafını anlaması günümüzde daha önemli bir hale geldi. Bir eleştiri yapmadan son söyleyeceğim ise çalışma tiplerinin ve şartlarının değiştiğidir. Günümüzde uzaktan çalışma, sözleşme ile birkaç işte çalışma, crowdsourcing gibi bir çok yeni çalışma tipleri de gelecekte daha fazla bu yöne eğilim olacağını göstermektedir. Bu kısa bir tavsiye mektubu olduğundan detaylara girmesem de arkadaşlarımın araştırmasını tavsiye ederim. Eleştirime gelecek olursam son dönemlerde üniversitelerimizde yaptığım konuşmalarda öğrenci arkadaşlarımın iş dünyasından çok uzak olduğunu şirketlerin nelerle uğraştığını, çalışma hayatı içerisinde neler olduğunu görmediğini, hayatlarının büyük bir bölümünü geçirecekleri iş hayatına girerken bu kısımla ilgili yeterince bilgi sahibi olmadıklarını gördüm. Eğitim hayatı ve teori bilmek çok önemli olmakla birlikte bu eğitim hayatının yanında iş dünyası ile ilgili de mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor. Amaçlarımıza ulaşmak için, keyifli bir hayat için bilmediğimiz bir yola girmek yerine lütfen öncesinde yollar hakkında biraz araştıralım.

Can Dörtkardeşler

Can Dörtkardeşler

CO Founder - Udentify

Genç işsizliğin rekor seviyelere geldiği günlerde kendinizi iş dünyasına hazırlamanız şüphesiz ki eskisinden daha zor. Üniversiteden iş hayatına geçişi kolaylaştırmak için mezun olmadan önce herkesin kendisine yatkın olduğunu düşündüğü iş ortamları ve pozisyonları gözlemlemeli ve uyumunu tekrar sorgulamasını tavsiye ederim. Bu aşamadan sonra ise bu iş görevlerini icra etmek için gerekli yeteneklerden kritik olanlarını öğrenmeli ve bunların arasından en az birini çok iyi pratik etmelisiniz. Çevrenizdeki insanlara biri belirlediğiniz konu hakkında en yetkin kişiyi sorduğunda şüphesiz parmaklar sizi göstermeli. Kariyerinin başlangıcındaki bir yeni mezun için bir şirkete katabileceği en büyük değerlerden biri budur. Gerek kendi şirketi olsun gerekse bir şirket bünyesine dahil olsun, iş dünyasında yapıları başarıya götüren yetenekler sorgulanamayanlardır.

Artemiz Güler

Artemiz Güler

Country Manager - Agilis

Önce bu önerileri kim veriyor diye merak edenler en aşağıya reklam koydum 😊

Şimdi 2020’de mezun olacak olsam neler yapardım diye sesli düşünmeye/yazmaya başlıyorum.

 • Türkçe’yi lütfen düzgün konuşmayı ve yazmayı öğrenin. Yani okuyun, iyi bir okuyucu olun.
 • Sonra İngilizceniz mükemmel olsun.
 • Yetmedi diyenler için önerim Çince, Rusça ve İspanyolca.
 • İletişim. Bu ayrı bir yazı konusu olabilir. Bence gençlerin en büyük gelişim alanı, iletişim. Daha fazla küfür yememek, “ok boomer” yanıtını daha fazla duymamak için kısa kestim bakın.
 • Ne yapacaksam yapayım mutlaka IT/dijital tarafında olurdum. Tüm sektörleri, tüm işleri IT’deki değişimler etkiliyor. İlgi alanımı, çalışma hedefimi mutlaka IT ile nasıl birleştiririm, nasıl beslerim bunu düşünürdüm. Yapacağınız işi, mesleğinizi bir robot yapabiir mi ? Katma değer gerçekten yaratılıyor mu bu işte ? Yaratıcılık, karar verme, sentez edebilme, koordine edebilme gibi yetkinliklerin işe yarayacağı işler dışındaki çoğu meslekleri sizin yerinize bir robot ya da bir yapay zeka yapacak. 

https://www.linkedin.com/in/artemiz/

https://artemizguler.wordpress.com/

Ömürden Sezgin

Ömürden Sezgin

Chief Brand Engineer/Consultant - Goodjob

Marka Mühendisi Ömürden Sezgin’den 2020’ye özel 5 tavsiye ;

 1. Umutlu olun. Umut insanı ayakta tutar.
 2. Hayalleriniz olsun. Hayaller insanı harakete geçirir.
 3. Bir Stratejiniz olsun. Stratejisi olmayanın enerjisi boşa geçer.
 4. Asla ama asla vazgeçmeyin. Yolun uzun bir yol olduğunu bilmeyen çabuk yorulur.
 5. Ülkenizi çok sevin, bu topraklara hizmet ettiğinizin bilincinde olun! En büyük enerjinizi bu topraklardan alacaksınız.

Onur Kemal Koç

Onur Kemal Koç

Cloud Solutions Consultant of Azure - Microsoft

Sevgili öğrenci kardeşlerim, 2020 yılında mutluluk ve sağlık dışında sizde olmasını kalpten dilediğim iki şey daha var: 1) Sabit değil gelişen zihniyet 2) Dikey uzmanlaşma. Harekete geçmeyi bir gün bile ertelemeden bunlara sahip olmak için uğraşmanız durumunda sadece 2020 değil önünüzdeki tüm seneler sizin yılınız olacak, bundan emin olabilirsiniz. "2 Dakikada Kariyer" YouTube kanalımla ve @onurkemalkoc instagram hesabımla sizlerin gelişimine destek olmaya devam edeceğim. Umarım hepimiz için çok güzel ve çok öğretici bir yıl olacak!

Tolga Canözkan

Co-Founder - Penguen Bilişim

Peki siz şirketi işe aldınız mı?

Genç bir kardeşimle sohbet ederken yeni başladığı işten çıkarıldığını söyledi. İki yıla yakındır tanıdığım ve çalıştığı yerde çok sevildiğini bildiğim için 1.5 ay önce iş değiştirmeye karar verdiğinde şaşırmıştım. O zamanlar neden diye sorduğumda “Abi maddi şartları daha iyi” demişti.

Yeni işinden ayrıldığını anlatırken “Maddi şartlar iyi demiştin ne oldu?” diye sordum. “Meğer patron işin acemisiymiş, para harcayıp kazanamadıkça stres oldu, aylardır eksi yazıyormuş, ilk vazgeçtiği son işe aldığı ben oldum” dedi.

Sevgili genç kardeşlerim, ülkemizin ekonomik şartları zor ve siz de haklı olarak daha iyi maddi şartlarda çalışmak istiyorsunuz ki haklısınız. Sadece bunu yaparken teklif aldığınız şirketi, finansal durumunu, müdürünüzü ve patronu araştırmadan iş değiştirdiğinizde pişman olma ihtimaliniz yükseliyor. Şirket nasıl sizi araştırıyorsa siz de sanki şirketi işe alacakmış gibi araştırın.

Aman Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın!

Umay Yılmaz

Umay Yılmaz

Senior Environment and Sustainability Consultant -CİRCO

İşim gereği çokça seyahat ediyorum. Üniversitelere de gidiyorum. Orada genç arkadaşlarımla buluşuyorum. Bolca sohbet ediyoruz. Beni en çok umutlandıran şey, gençlerin ileride iz bırakacaklar işler yapma arzusu. Bu arzuya iyi tutunun, ona iyi sahip çıkın ile başlayarak sizlerle bazı öneriler paylaşmak istiyorum:

 1. Mesleğinizi sevmeniz önemli. Neden onu seçtiniz, bu işi yapmak neden önemli sizin için? Bu mesleği yaparak nasıl bir fayda sağlamayı düşünüyorsunuz, insanlığa, Dünya’ya katkınız ne olabilir? Bu soruların cevaplanması zor sorular olduğunu biliyorum ama siz yine de kafa yorun, düşünün, üzerinde çalışın. Başarılı olmuş kişilerin önce hikayelerine sonra mesleklerine ve yaptıkları işlere bakın. Bazıları öyle başarılı oluyorlarki onlar birer yıldız gibi parlayana kadar yaptıkları mesleğin bu denli kıymetli olabileceğini düşünmüyoruz. Siz işinizde, mesleğinizde bir değer bulursanız, onu sahiplenirseniz, herkes de size ve işinize saygı duyar. Bunu sizden başkası sizin adınıza yapamaz
 2. Geleceğe dair, korkularınız, endişeleriniz olabilir. Gayet normal. Bunları inkar etmeye lüzum yok. Hayatınız boyunca yeni şeyler denerken, kimsenin yapmadığı işleri yaparken, alternatif yollar keşfederken o korkular, endişeler hep sizinle olacak. Sizi konfor alanınızda kalıp rahat rahat oturmaya, keyfinizi bozmadan yaşamaya ikna etmek için ellerinden geleni yapacaklar. Onlarla birlikte ama onların sizi engel olmasına izin vermeden yolunuza devam edin. Bunun hayatınız boyunca böyle olacağını bilin
 3. Bugünkü yaşam tarzınız gelecekte nasıl bir yaşamınız olacağı ile ilgili bir fikir verir. Okul ve okul dışı aktiviteler arasında iyi bir denge kurabiliyor musunuz? Ödevlerinizi ve uygulamaları zamanında teslim ediyor musunuz? Son dakikacı mısınız yoksa proje insanı gibi günü gününe mi çalışıyorsunuz? Çevrenizle olan iletişiminiz ve etkileşiminiz nasıl? Kendinize karşı dürüst olun ve tüm bunları gözden geçirin. Eğer elde ettiğiniz sonuçlar hoşunuza gitmezse üzülmeyin. Kendinizle ilgili çalışma konularını tespit ettiniz. Geliştirilmesi gereken alanların üzerinde yavaş yavaş, sindire sindire çalışın.
 4. Koşullar ne olursa olsun sağlığınıza dikkat edin, ona yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Sağlık nasıl iyileştirilir, bunu iyi öğrenin. Hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal olarak iyi olmanın yöntemlerini öğrenin ve günlük hayatınızda uygulayın. Bundan ödün vermeyin.

Işıl ışıl parladığınız ve kendinizi harika hissedeceğiniz bir yeni yıl diliyorum. Sevgiler

Perihan İnci

Perihan İnci

Board Member - Inci Holding A.S.

“Gençler mutlaka kendi ayakları üzerinde durmalı, yeri geldiğinde yardım talep etmeli, daha atılgan ve cesaretli olmalılar. Sivil Toplum Kuruluşlarında yer almak hem bu becerileri elde etmek hem de yeni bilgiler elde ederek, öğrendiklerini aktarma konusunda oldukça önemli. Bu nedenle gençlere tavsiyem; Sivil Toplum Kuruluşlarında yer almaları, üçüncü bir yabancı dil öğrenmeleri, yaratıcı becerilerini geliştirmeleri, ilgi alanlarını geniş tutmaları, farklı mesleklerden insanlarla tanışıp sosyal çevre edinmeleri ve tüm bunları yaparken de sürekli araştırmaları, dünya gözünü geliştirmeleri, dünyayı bilmeleri, gözlemlemeleri ve çok çalışmalarıdır.”

TOP