Bilişim Teknolojileri Sektörüne Bakış

/ / Genel

 6,287 total views,  9 views today

İçinde bulunduğumuz çağ dolayısıyla teknolojiyle beraber büyüyor, gelişiyoruz. Ancak teknoloji dediğimizde tek bir konuyu düşünmemiz mümkün değil. Biz bu yazımızda bilgi ve iletişimle harmanlanmış teknolojiler hakkında konuşacağız.

Bu dönemin gelames Watt’ın buhar makinesiyle başlayan “Sanayi Devrimi”, 1860-1914 yılları arasında fizik ve kimya alanında yapılan buluşlar teknolojiye aktarılarak “Teknoloji Devrimi” olarak devam etmiştir. “Dijital Devrim” ise elektroniğin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle otomatikleşen üretim sayesinde kendini belli etmiştir. 

Bu devirde gelişen 3D yazıcılar sayesinde otomasyon artışı yeni ve akıllı robotlar üretilmesi dolayısıyla üretimde verimliliği arttırmıştır. İlk mikro bilgisayarın kullanımı  ( Altair 8800 ) ve 1976 yılında S. Jobs ve S. Wozniak’ın Apple’ı kurmaları bu devrimin en önemli gelişmeleri olmuştur. Robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, 3D yazıcılarla üretimin fabrikalardan evlere inmesi gibi gelişmelerle “4. Sanayi Devrimi – Endüstri 4.0” kavramı ortaya çıkmıştır. Teknoloji bu denli gelişirken üretimde insanlar yerine robotların kullanılması, insanların işlerini kaybetmelerine, insan gücüne ve hatta beynine ihtiyacın azalmasına sebep oluyor.

Tam da bu noktada endüstri mühendisleri devreye giriyor. Birçok alanda olduğu gibi bilişim sektöründe de endüstri mühendisliğine ihtiyaç duyuluyor. İnsan ve makine arasındaki dengeyi sağlayan bu mühendislik bilimi daha insancıl, verimli, etkin, hızlı, kaliteli, güvenli, az maliyetli üretimi sağlıyor. Tabloda da görüldüğü üzere endüstri mühendislerinin yoğun olarak çalıştığı sektörlerden biri de bilişimdir.

Okuma Önerisi: Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Bilişim Teknolojileri Sektörü

Bilginin pratik bir şekilde işlenmesini ve insanlar için faydalı hizmet biçimlerine dönüşmesini sağlayıcı bilgiye dayalı teknolojilere bilişim denir. Bir bilginin bir yerden başka bir yere iletilmesini sağlayan teknolojilerse bilişim teknolojileri olarak adlandırılır.
Bilişim teknolojilerini  4 ana kategoride inceleyebiliriz:

 • Yazılım
 • Hizmetler
 • Donanım 
 • Ekipmanlar

Yazılım

Elektronik cihazlara atanmış olan bir hedefe ulaşmak için bilgisayar dilinde geliştirilen komutlara yazılım adı verilir. Yazılım, cihazların birbiriyle iletişime geçmesini sağlar. Bu sayede verimlilik artar. Yazılım kullanılarak telefon, televizyon, bilgisayar gibi günlük aletlerin yanında sanayide kullanılan makineler de çalışır. Hayatınızın her alanında yazılım teknolojisini görmeniz mümkündür. Daha önceleri masaüstü yazılımlar yaygınken son zamanlarda mobil cihazlarda vs. kullanılan web yazılımları artmaya başladı.

Türkiye’deki öncü yazılım firmaları:

 • Akınsoft: Robotik ve Kurumsal Yazılım 
 • Gram Games: Oyun Yazılımı
 • LOGO: Kurumsal Yazılım
 • Madbyte Games: Oyun Yazılımı
 • Edelkrone: Endüstriyel Yazılım
 • Webtures: Ar-Ge
 • Netaş: Savunma Sanayi Telekomünikasyon Yazılım
 • Havelsan: Savunma Sanayi Yazılım 

Hizmetler

Bilişim teknolojilerine hayatın her alanında rastlamak mümkün otomotiv, eğitim, bilişim, sağlık, eğlence, pazarlama, inşaat, uzay sanayisi ve reklamcılık gibi pek çok sektörde kullanılmaktadır. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, daha ileriye götürmek adına atılan birçok alanda bilişim teknolojilerinin hizmetlerini görmek mümkün.

Donanım

Bilgisayarın gözle görülebilen ve elle tutulabilen kısımlarına donanım denir. Örnek olarak ekran, klavye, sabit disk, fare, yazıcı. Donanımlar kasanın dışında olabileceği gibi içerisinde de  yer alır. Kasa içerisinde yer alan donanımlara dahili donanım, kasa dışında yer alan donanımlara ise harici donanım denir. Kasa içerisindeki donanımlara örnek olarak işlemci, anakart, dahili depolama birimleri verilebilir.

Ekipmanlar

Bilgi işlem ve hesap makineleri,
Telefon ve telgraf hat cihazları,
Televizyon, radyo alıcıları, ses ve video araçları.

Bilişim teknolojileri sadece insanların günlük yaşantısına veya geleceklerine etki eden bir etmen olarak görülmemelidir. Daha ayrıntılı düşünüldüğünde ülkelerin ekonomi, siyaset, politika gibi konularında da söz sahibidir. 

Tablo: Kimi Gelişmekte Olan Büyük Ekonomilerde Bilişim Teknolojileri  Göstergeleri

Bilişim Teknoloji Sektörü'nde Türkiye'nin yeri

Kaynak ve Notlar: 4. sütunda yer alan ileri teknoloji ihracat payı; ileri teknoloji içerikli ürünlerin toplam imalat sanayi ihracatı içerisindeki payını, Son sütunda yer alan gösterge ise bilgi iletişim teknoloji ihracatının toplam ihracat içerisindeki payını gösteriyor. 2.sütunda yer alan
Ar-Ge/GSYH oranı Kore ve Çin için 2013 değerlerini, diğer ülkeler için 2012 değerlerini göstermektedir.  

Sonuç olarak ülkemiz adına bilim ve teknolojide gerekli ilerlemeyi henüz sağlayamadık. Bu noktada  bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Kendimizi geliştirmeli, çok okumalı, çok gezmeli, en çokta merak etmeli ve araştırmalıyız.

Genel anlamda bilişim teknolojileriyle ilgili ufak bir giriş yapmış olduk. İlginizi çeken, merak ettiğiniz bir konuysa araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Teknolojik iletişimin, hissederek yapmış olduğunuz iletişiminizin önüne geçmemesi dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir