Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

/ / Genel

 9,962 total views,  5 views today

Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Endüstri mühendisliği ne kadar bana göre? veya geliştirmem gereken özelliklerim nelerdir? gibi soruları soruyorsanız bu içerik tam size göre.

TAKIM ÇALIŞMASI:

Gerek sosyal hayatta gerek iş hayatında bir endüstri mühendisi takım çalışmasına yatkın biri olmalı. Peki takım ne demek? Takım; birbirini tamamlayan yeteneklere sahip, ortak amaç doğrultusunda hareket eden gruba denir. Grup arkadaşlarına saygılı, iyi bir dinleyici olmalı.

LİDERLİK:

Endüstri mühendisliği öğrencileri yönetici adayıdır. Bir yönetici de mutlaka lider olmalı yani; sorumluluk sahibi, çevreyi yönetebilen, inisiyatif kullanıp karar verebilmelidir.

PROBLEM ANALİZİ:

Endüstri mühendisliğinin tanımı itibariyle bir Endüstri Mühendisinin problemi anında anlaması gerekir ve bu problemi en kısa sürede, en az zararla çözmenin yolunu bulması beklenir. Aldığımız dersler ve öğrencilik yaşamımızda bulunduğumuz vaka analizi yarışmalarının bizi bu alanda geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Okuma Önerisi: Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

SOSYALLİK :

Endüstri mühendisliği sosyal bir mühendisliktir. Endüstri mühendisleri etkili iletişim kurabilen, girişken ve insancıl kişiler olmalıdır. Öğrencilik döneminde bu özellikleri edinmek ve geliştirmek için çeşitli topluluklara katılabilir veya farklı projelerde yer alabilirsiniz; ayrıca takım çalışması ve ekip yönetimi gibi iş hayatında önem taşıyan becerileri de kazanabilirsiniz.

YENİLİKÇİLİK:

Bulunduğumuz çağ itibariyle de hiç kimse “bu bana yeter” dememeli. Endüstri mühendisleri daha da iyisini istemelidir. Çünkü insan faktörüyle çalışıyoruz ve hayal gücü sınırsızdır. Zaten içinde bulunduğumuz dünya sürekli gelişmekte ve değişmekte. Bunlara ayak uydurabilmek için yeniliğe açık olmalıdır.

GİRİŞİMCİLİK:

  • Kendine güven duymalıdır, aynı zamanda güvenilen biri olmalıdır.
  • Geri adım atabilmeli ve yeniden başlayabilmelidir.
  • Yaratıcı olmalıdır.
  • Cesaretli olmalıdır.
  • Bireysel ve aynı zamanda da toplumsal olmalıdır.
  • İyimser ve fikir sahibi olmalıdır.
  • Sonuçları değerlendirebilmelidir. Mesleki riskleri üstlenebilmelidir.

SAYISAL YETENEK :

Endüstri Mühendisliği genel olarak sosyal bir mühendislik dalı olarak biliniyor olsa da mühendislik biliminin bir dalı olduğundan gerek iş hayatında gerekse öğrenim hayatımızda başarılı olabilmek için sayısal yeteneğe sahip olmalıyız.

Üniversiteye başladığımız ilk yıldan itibaren başta temel sayısal dersler ( matematik, fizik, kimya vs.) ilerleyen dönemlerde de Olasılık, Diferansiyel Denklemler, Maliyet, Lineer Cebir, Mühendislik İstatistiği gibi sayısal yetenek gerektiren dersleri alıyoruz.

Bu sayede endüstri mühendislerinin fazlaca yer aldığı Pazarlama, Finans, Satın Alma, Üretim Planlama Kontrol, Kalite Kontrol gibi alanlarda da kazandığımız sayısal yeteneğimiz sayesinde çalışma şansı yakalabiliyoruz.

BİLİŞİME YATKINLIK

Bilişim=bilgi + teknoloji demektir. Bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığıyla, düzenli biçimde işlenmesi bilimidir. Şu anda gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarlar ve telefonlar bütünüyle hayatımıza entegre olmuş durumda. Bu yüzden bilişime ilgili, teknolojiyi hayatında etkili bir şekilde kullanabiliyor olması gerekir.

YouTube kanalımızdaki bu video da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir