Yeni Başlayan Endüstri Mühendisi Öğrencilerine Eğitim Tavsiyeleri

/ / Genel

 4,159 total views,  5 views today

Pandemi dönemi ve online eğitim, kendimizi geliştirmek adına önemli bir fırsat. Evde, sadece bilgisayar başında bölüme yeni başlayan Endüstri Mühendisi adaylarına alınabilecek bazı eğitimleri bilindik sitelerden derledik.

En Çok Tercih Edilen Endüstri Mühendisliği Eğitimleri

Endüstri mühendisliği denildiği zaman akla ilk gelen CEO olsa da endüstri mühendislerinin çalıştıkları alanlar çok geniş olduğundan çok farklı konulardan eğitim alabiliyorlar.

Coursera’ya göre bir endüstri mühendisi en çok tercih edilen eğitimlerden bazıları şunlardır: Tedarik zinciri yönetimi, proje yönetimi, sistem mühendisliğine giriş, karmaşık problemleri çözmek… Şimdi sizlerle birkaçını detaylı inceleyelim:

 • Supply Chain Management / Tedarik Zinciri Yönetimi:

Tedarik zinciri yönetimi; hammaddelerin mamullere veya hizmetlere dönüştürülerek son kullanıcılara ulaştırıldığı karmaşık lojistik sistemlerde malzeme ve bilgi akışının tedarikçileri ve müşterileri arasında karşılıklı akışına yönelik tüm yönetsel görevler, Tedarik Zinciri Yönetimiolarak tanımlanabilir.  Tedarik zinciri yönetimi eğitimi bir endüstri mühendisine; daha yüksek müşteri memnuniyeti kazandırma, verimliliği ve kapasiteyi artırma, işinizi büyütmek ve kapasiteyi arttırmak gibi birçok yarar sağlar.

 • Engineering Project Management / Proje Yönetimi:

Proje yönetimi; bilgi ve becerilerin kullanılarak bir projenin sonuca ulaşması için sahip olunan bilgilerin organize edilmesi disiplinidir. Proje yönetimi eğitimi; istenen hedefe ulaşma olasılığının daha yüksek olmasını, kaynakların en verimli ve iyi şekilde kullanmasını sağlamasını ve projenin paydaşlarının farklı ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

 • Introduction to Systems Engineering / Sistem Mühendisliğine Giriş:

Sistem mühendisliği; bir probleme tümsel şekilde bakmayı ve problemle ilgili her şeyi hesaba katmayı ele alır. Sistem mühendisliğine giriş eğitimi; kendisinden beklenen ihtiyaçları karşılayan bir sistemin en iyi şekilde sentezlenmesi ve geliştirilmesini kapsayan bir eğitimdir. Bu eğitimin sonunda katılımcılara; sistem ömür devir süreçlerini anlamak, sistem geliştirme esnasında izlenen adımlar ile bu adımlarda kullanılan temel yöntem ve araçlar hakkında bilgi sahibi olmak gibi faydalar sağlayacaktır.

 • Solving Complex Problems / Problem Çözme Teknikleri:

Endüstri mühendisinde olması gereken en önemli özelliklerden birisi problem analizi ve çözümüdür. Konunun türü ve karmaşıklığına göre hangi problem çözme tekniğini kullanman gerektiğini içeren eğitim konusudur. Mevcut ürün ve süreçlerdeki kalite ve verimlilik problemlerini çözmek ve şirketin rekabetçi durumunu devam ettirmek, takım ruhunun aşılanması, yaratıcı zekanın ortaya çıkarılması ve doğru kararlar alabilmek için ana sebeplerin ve çözümlerinin doğru olarak teşhis edilmesi problem çözmek için gerekli olan hususlardandır. Problem Çözme Teknikleri eğitimi ise tüm bu içerikleri sağlamaktadır.

 • Veri Madenciliği:

Kurumlardaki büyük ölçekli olarak tanımlanan ve milyonlarca veriye sahip yazılım sistemlerinden, ihtiyacı karşılayacak değerli verilerin elde edilmesi işlemine Veri Madenciliği denilmektedir.

Kurumlarca toplanan milyonlarca veri tek başına bir şey ifade etmiyor. Bu verileri analiz etmek ve gerektiğinde ileriye dönük tahminler yapmak veri madenciliği teknolojisi ile mümkün oluyor. Bu teknolojiyi pazarlama, bankacılık, sigortacılık dijitale bağlı her alanda görüyoruz. Şüphesiz, endüstri mühendislerinin çalışma alanlarında da veri madenciliği kullanılıyor. Bu nedenle veri madenciliğini üniversite süresince öğrenmek ve deneyimlemek endüstri mühendisliği öğrencilerine oldukça katkı verecektir.

Link için buraya tıklayın.

Endüstri Mühendislerinin Tavsiyeleri

Peki Endüstri Mühendisleri öğrencilere neler öneriyor, ne gibi özellikler kazanmalıdır?

 • İnsan davranışlarını anlayabilmek endüstri mühendisliğinin gerekliliklerindendir bu sebeple öğrencilik hayatı boyunca insan ilişkilerine önem verilmelidir.
 • Öğrencilik yaşantısında derslerin yanında diğer alanlarda ilgi ve yeteneklerin üzerine düşmek aynı zamanda farklı faaliyetlerde bulunmak sosyal anlamda gelişim açısından büyük önem taşımaktadır ve bunun iş hayatı boyunca farkı hissedilmektedir.
 • Endüstri mühendisleri gelişen teknolojileri takip etmelidir ve program ve programlama dilleri üzerine eğitimler alıp kendini geliştirmeleri mesleğin gerekliliklerindendir denilebilir. (Excel, AutoCAD, Solidworks, C#, Matlab, SPSS, Minitab, Microsoft Access, MSSQL vs)
 • Yabancı dili geliştirmek ve yurtdışı deneyimi elde etmek için Work and Travel , Avrupa Birliği Gençlik Projeleri veya AIESEC gibi alternatifler değerlendirilebilir. Lisans eğitimi yıllarında ERASMUS Değişim Programı’na katılmak da gelişime çok büyük katkı sağlamaktadır.
 • İş Etüdü, Ergonomi, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik gibi bölüm derslerinin biraz daha üzerine düşülmesi mesleki gelişimi olumlu etkileyecektir.
 • Stajları verimli geçirmek.
 • Gerçek ilgi alanımızı belirlemek başarıyı getireceğinden dolayı doğru alana yönelmek için nelere karşı ilgimizin olup olmadığını gerek stajlarda çalışma koşullarını görerek gerek alınan eğitimler ile bu keşif sürecini en doğru şekilde sürdürmek.
 • Sektörleri tanımak amacıyla okul ve öğrenci toplulukları aracılığı ile teknik gezilere katılmak.
 • Öğrenci topluluklarında aktif olmak.

Ayrıca Endüstri Mühendislerinde Olması Gereken Özellikler konulu yazımıza göz atmak için tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir