Endüstri 5.0 – Toplum 5.0

/ / Genel

 3,637 total views,  9 views today

Sürekli gelişen ve değişen dünyada sık duymaya başladığımız bazı kelimeler var; girişimcilik, inovasyon, blok zinciri, yapay zeka, Endüstri 4.0 ve son zamanlarda kulağımıza daha fazla çalınmaya başlayan Endüstri 5.0. Peki sıkça duymaya başladığımız bu Endüstri 5.0 nedir? Toplum ile nasıl bir ilişkisi vardır? Bu sorulara cevap vermeden önce gelin hep beraber endüstrinin gelişimine bir göz atalım.

Endüstri 5.0 – Toplum 5.0

Hammaddelerin işlenmesi, enerji kaynaklarını yaratmak, bu kaynakların yaratımında başvurulan araçlar ve yöntemlerin tamamına endüstri diyebiliriz. Peki Endüstri 5.0‘dan önce neler vardı?

Endüstri 1.0 (1780): İlk sanayi devrimi ile birlikte su ve buhar gücünü keşfettik ve makineleri çalıştırdık.

Endüstri 2.0 (1880): Elektrik enerjisiyle birlikte seri üretmeye başladık.

Endüstri 3.0 (1980): Bilgi teknolojileri devreye girince üretimde otomasyonu gerçekleştirdik.

Endüstri 4.0 (2010): Siber fiziksel sistemler ile tanıştık ve eski ile yeni arasında önemli bir ayrım yaşandı.

Eskiden yüzyılda bir gerçekleşen devrimler günümüze yaklaştıkça daha kısa süre içerisinde büyük farklar yaratarak gerçekleşmeye başladı. Peki Endüstri 5.0’da bizi bekleyen büyük sürpriz ne?

Endüstri 5.0

Endüstri 5.0

Endüstri 4.0 devrimiyle pek yan yana anılmayan Japonya, 2017 yılında Almanya’nın Hanover şehrinde gerçekleşen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarlarından CeBIT’in partner ülkesiydi. Fuarda Society 5.0 (Toplum 5.0) felsefesini tanıtan Japonya başbakanı Shinzo Abe, bu felsefeyi “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı.” inancıyla temellendirdiklerini söyledi. Japon Ekonomik Organizasyonlar Federasyonu Keidanren’ in hazırladığı 26 sayfalık çalışma da Toplum 5.0 felsefesi ışığında gelişmesi beklenen ekonomi ve sosyoloji reformunu geniş kitlelere anlatmayı amaçlıyor.

Japonya da Toplum 5.0 felsefesi bazı hedeflerin uygulanmasını öne sürüyor; yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözümler geliştirmek, sanal dünya ile gerçek dünyanın beraber işler hale getirilmesi, nesnelerin internetinden toplumun çıkarları gözetilerek faydalanılma, çevre kirliliği ve doğal afetler için çözüm yolları üretilmesi gibi. Bu hedefleri uygulamaya çalışırken aynı zamanda insanlığın önünde olan bazı bariyerler var. Hukuk sistemindeki engeller, nesnelerin dijitalleşmesindeki bilimsel boşluklar, kalifiye personel eksikliği, sosyo-politik önyargılar, toplumsal direnç gibi. Bu engellerin üstesinden gelmek ve Toplum 5.0′ ın gerçekleştirebilmek için yapılması gereken en önemli şey toplumun işbirliği içerisinde olması gerektiği belirtiliyor.

Endüstri 5.0 ve Endüstri 4.0 arasındaki en belirgin farka baktığımızda Endüstri 4.0 insansız bir üretimi öngörmekteyken, Endüstri 5.0 ise insanlarla iş birliği içerisinde çalışacak işbirlikçi robotlar (cobot) teknolojisini ortaya koyuyor. Günümüzde aşırı otomasyonun hata olduğunu savunanlar arasında Elon Musk’da yer alıyor. Attığı bir tweet ile şirketindeki “aşırı otomasyonun” bir hata olduğunu kabul etti ve “İnsanların hafife alındığını” ifade etti.

Endüstri 4.0’da “bilgi toplumu” ifadesi sıklıkla kullanılırken, Toplum 5.0’da ise “süper akıllı toplum” ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. Burada ifade de yapılan ayrım gösteriyor ki Endüstri 5.0 ile birlikte yalnızca bilgili değil aynı zamanda akıllanmaya başlayacağız.

 

Toplum 5.0 tarafından hedeflenen “Süper Akıllı Toplum” un özellikleri Harayama tarafından aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

  • Çeşitli gereksinimleri olan bireylerin gerekli ürün ve hizmetleri gerekli miktarlarda ve ihtiyaç duydukları anda temin edilmesini sağlayan bir toplum.
  • Tüm insanların yüksek kaliteli hizmetler alabileceği bir toplum.
  • İnsanların yaş, cinsiyet, bölge veya dil gibi çeşitli farklılıklarına izin veren rahat, refah içinde yaşayabilecekleri bir toplum.

Sonuç olarak; insanı merkeze alan ve onun dijital ortamlar ve yapay zeka kullanılarak refah içinde yaşamasını sağlayan Toplum 5.0, Endüstri 4.0’ın çalışanların işsiz kalması, bazı meslekleri ortadan kaldırması gibi olumsuz etkilerini en aza indirerek daha yaşanılabilir bir dünya yaratması hedeflenmektedir.

Toplum 5.0’ın hedeflediklerine baktığımız zaman birçok soruna çözüm bulması ile başarıya ulaşmış görünüyor. Uygulamaya geçtiğinde de aynı başarıyı gösterebilecek mi merak konusu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir