Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

/ / Genel

 12,987 total views,  7 views today

Endüstri mühendisi ne iş yapar? Endüstri mühendisliği çalışma alanları nelerdir? bir endüstri mühendisinin karşılaştığı en zor sorular belki de bunlardır. Net olarak tanımını yapmak çok zor fakat kariyer yolculuğunuzda ufak da olsa bir fikir edinmeniz için Türkiye’de Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar sayılarla anlatalım.

Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları:

Öncelikle yurtdışı fırsatlarını merak edenler için Endüstri mühendisleri mezunlarının %88’i Türkiye’de geri kalan %12’si ise yurt dışında çalışmakta.

Üretim Sektörü:

Endüstri mühendisliği en başta şirketlerin üretim süreçlerinin tasarımını ve optimizasyonunu yapan bir meslek. Haliyle pastadan en büyük payı %22.5 ile üretim sektörü alıyor. Bu oranın büyüklüğü biraz da üretim sektörünün genişliğinden kaynaklanıyor. Otomotiv, tekstil, gıda sanayi gibi birçok çalışma alanı var. Bu çalışma alanlarından en çok tercih edilen sektör ise otomotiv sektörü. Üretim sektöründe:

  • Üretim planlama ve kontrol
  • İş Etüdü
  • Tesis Tasarımı
  • Kalite Kontrol İşlemleri
  • Yöneylem  Araştırmaları

gibi pek çok görevi üstlenirler.

 

https://turkiyeemt.com/blog/bir-endustri-muhendisinde-olmasi-gereken-nitelikler/

Pazarlama ve Satış

Endüstri mühendislerinin %15’i son dönemde popülerliği artışta olan pazarlama ve satış sektöründe çalışıyor. Pazarlama sektöründe daha çok işin marka tasarımı ve strateji tarafında yer alan endüstri mühendisleri satışta ise işin matematik kısmıyla ilgileniyor. 

Araştırma ve Geliştirme

Ar-Ge'de Endüstri mühendisliği

Arge, açmak gerekirse araştırma ve geliştirme faaliyetleri %10’la endüstri mühendislerinin en çok tercih ettiği alanlardan biri. Ar-Ge faaliyetleri üç temel başlık altında ele alınıyor:

Temel Araştırma

Uygulamalı Araştırma

Deneysel Geliştirme

Bilişim Sektörü

Bilişim Sektöründe Endüstri Mühendisleri

Son zamanlarda en çok duyduğumuz sözlerden biridir “dijitalleşme”. %8 ile dijitalleşen dünyaya endüstri mühendisleri de ayak uyduruyor. Bu alan daha önce bahsettiğimiz AR-Ge ile de bağdaştırabilir çünkü bilişim teknolojisi altında bu alana çok büyük bütçeler ayrılıyor. Bilişim sektörüne gelirsek, endüstri mühendisleri en çok işin yazılım (kod) tarafında yer alıyor. 

Proje Yöneticiliği ve Danışmanlık

Proje Yöneticiliği ve Danışmanlık endüstri mühendislerinin %6.25 ile tercih ettiği alanlar. Ülkemizde KOBİ’lerin artmasıyla iş gelişimi ve yönetiminde proje yöneticiliğine fazlaca ihtiyaç duyuluyor. Bu bağlamda iş tanımı itibari ile de birçok endüstri mühendisleri “proje yöneticisi” olarak görev yapıyor. 

Ayrıca endüstri mühendisleri yeterli tecrübeye eriştiklerini düşündüklerinde danışmanlık alanına yöneliyorlar. Yüzdelik dilim düşünüldüğünde bu danışmanlık rakamları azımsanamayacak kadar yüksek.

Finans Sektörü

Finans Sektöründe Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendislerinin sahip olduğu analitik düşünebilme, sayısal alanlarda yetkinlik, eldeki verilerden olası sonuçları öngörebilme gibi yetenekler düşünüldüğünde bir endüstri mühendisinin finans sektöründen pek de uzak olmadığı görülür. Hatta bazı akademik araştırmalar finans mühendisliğine en yakın alanı endüstri mühendisliği olarak gösteriyor. Bu bağlamda %5 gibi bir rakamla endüstri mühendisleri finans sektöründe, en çok da bankalarda görev yapıyor.

Eğitim ve Hizmet Sektörü

Endüstri mühendisleri %4 ile eğitim sektöründe görev yapıyor. Bu %4’ün büyük bir çoğunluğunu eğitim hayatını tamamladıktan sonra üniversitede öğretim görevlisi olarak devam eden endüstri mühendisleri oluşturuyor. %3.3 ile son olarak hizmet sektörü geliyor. Hizmet sektöründe ise tamamen homojenlik hakim. Akla gelen her alanda endüstri mühendisleri yer alıyor.

YouTube kanalımızdaki bu video da ilginizi çekebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=EWq38vDRCVg&t=54s
Okuma Önerisi: Etkili İletişim Temelleri

1 Comment to “ Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.