Endüstri Mühendisliği Nedir? Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?

/ / Genel
Endüstri Mühendisliği

 15,000 total views,  19 views today

Endüstri Mühendisliği hakkında detaylı bir rehber hazırladık. Hemen bakalım!

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri Mühendisliği, karmaşık süreçlerin sistemlerin ve organizasyonların geliştirilmesini, iyileştirilmesini ve optimize edilmesini sağlayan mühendislik dalıdır.
Kısaca anlatmak istersek bir endüstri mühendisi iş gücü, para, bilgi, ekipman ve enerji kaynaklarını birbirleriyle uyum içerisinde ve en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.
Aynı zamanda diğer mühendisliklerden farklı olarak Endüstri Mühendislerinin insan ilişkilerinde daha aktif olduğu için mühendislik bölümleri arasında en sosyal olması gereken mühendisliktir.

Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisliği insan, malzeme ve makine bilimlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarının aksine insan faktörünü de ele almasıyla çalışma alanına üretim sektörünün yanı sıra hizmet sektörünü de katmıştır. Bir endüstri mühendisinin her iki sektörde de ortak hedefleri vardır. Bu hedeflere bakacak olursak;
• Üretim ve hizmet sistemlerini; kalite, verimlilik, esneklik, maliyet faktörlerini göz önüne alarak tasarlar.
• Mevcut sistemleri sürekli iyileştirmeyi amaçlar.
• İşletmelerin karlılığını artırırken; çalışma ortamı ve yaşam kalitesini artırmak için çabalar.
• Yönetim kademeleri ile üretim birimleri arasında bir köprü görevi yapar.

Bunları gerçekleştirebilmek için öncelikle matematik olmak üzere birçok bilim ve branştan temel almış yöntemler kullanmaktadır . Bu yöntemler;

• Yön eylem araştırması (Operation Research),
• İstatistik bilimi,
• Metot ve üretim mühendisliği,
• Üretim planlama,
• Kalite yönetimi,
• Yazılım programlama,
• Enformasyon ve bilgi teknolojileri
Tümüne bakacak olursak bir endüstri mühendisi matematik ve mantık dahilinde yöntemlerle hedefler arasında ki bağlantıyı kurarak yapılan işte verimi artışını gerçekleştirir.

Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

Endüstri mühendisi çalışma alanları

Pazarlama ve satış:

Birçok kişi pazarlama ve satışın aynı şey olduğunu düşünür. Fakat iki alan da birbirinden oldukça farklı yetkinliklere ihtiyaç duyar. Pazarlamayı satıştan ayıran en önemli özelliklerden birisi pazarlamanın amacı sadece bir ürün satmak değil, müşterileriyle karşılıklı uzun vadeli ve kazançlı bir ilişki kurmaktır.

Farklı bir yoldan açıklarsak, satış ile bir ürün satarken pazarlama ile de o müşterinin uzun süre ürünlerinizi almasını sağlamaktır yani onunla bağ kurmayı gerektirir. Pazarlama ve satış alanında çalışmak istediğinizde önünüzde bir sürü imkan olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü her şirketin sunduğu bir hizmet veya ürün bulunmakta ve her şirketin bir müşteri kitlesi var. Satış alanında çalışarak ürününüzü veya hizmetinizi satarken, pazarlama alanında çalışarak da ürün veya hizmet ile müşteri arasında bağ kurarak sürekliliği sağlayabilirsiniz.

Proje Yönetimi ve Danışmanlık

Proje, bir ürünü servis veya sonuç yaratmak aracıyla başlangıcı ve bitişi belirlenmiş faaliyetler olarak, proje yönetimi ise teslim tarih belirlenen, mali bütçe oluşturulan ve sorumlu kişilerin seçilmesiyle oluşturulan bir süreç olarak tanımlanıyor. Endüstri mühendisleri ise bu faaliyetin yönetiminde sorumlu kişi olarak veya herhangi bir departmanda süreç içinde yer alabilir.

Danışmanlığın tanımı ise özel bir alanda uzmanlaşmış kişilerin sahip olduğu bilgi ve becerileriyle hizmet vermeleri ve yönetim danışmanlığı, üretim danışmanlığı, pazarlama danışmanlığı ve proje yönetim danışmanlığı gibi özel sektörlere de ayrılabiliyor. Endüstri mühendisleri de bu sektörde iş analisti gibi görevlerde çalışabiliyor.

Üretim Sektöründe Endüstri Mühendisleri

Endüstri Mühendislerinin en çok tercih ettiği sektör üretim sektörüdür. Otomotiv, tekstil ve gıda gibi bir çok alanı olan bu sektörün pastada ki payı % 22.5 tur. Endüstri mühendisleri bu sektörde planlama, kontrol, tasarım gibi alanlarda çalışabilirler.

Üretim Planlama: Bu departmanda çalışan endüstri mühendisleri üretim planı oluşturur. Üretimin zamanında ve sorunsuz şekilde yapılmasını sağlar.

Kalite Kontrol : Bu departmanda çalışan endüstri mühendisleri üretilen ürünleri müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilmesini sağlar. Ürünlerle ilgili önemlisi noktaları standartlar doğrultusunda inceler.

Finans: Bu departmanda çalışan endüstri mühendisleri iş analisti ve veri analisti gibi alanda çalışılabilirler.
Banka yönetimi ve istatislik alanda çalışabilirler.Finansal yönetim : Belirli bir işletmenin belirli finansal hedeflere ulaşabilmesi için mali durumun; yönetilmesi görevindedir .
Banka yönetimi: Banka yönetimindeki; kişiler genel müdür, kobi bankacılığı,risk yönetimi, satış ve pazarlama ,bankalarda müfettiş gibi konumlarda çalışabilirler.

İstatistik:  alanındaki kişiler giderlerin en efektif şekilde kullanılması ve süreçlerin performansını yükseltilmesine bağlı olarak çıktı miktarının ve kalitesinin artırılması çalışmalarında bulunur.

Bir Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Takım Çalışması:
Endüstri mühendisi yer aldığı projelerde bir takımın parçası olmayı başarabilmeli ve ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilmelidir.

Liderlik
Endüstri mühendisi çalıştığı alanlar gereği ekip arkadaşlarını organize edebilmeli ve onlardan en iyi şekilde verim alabilmelidir.

Problem Analizi
Endüstri mühendisleri mesleklerinin tanımı gereği ortaya çıkan problemleri hızlı,etkili ve en verimli şekilde çözmelidir. Bu bağlamda karşısına çıkan sorunları detaylı bir şekilde inceleyip çözüm üretebilmelidir.

Sosyallik
Endüstri mühendisinin günümüzdeki diğer mühendislik alanlarına nazaran insanlarla daha iç içe ve iletişim halinde olması sebebiyle sosyal becerileri gelişmiş bir birey olmalıdır.

Yenilikçilik
Yenilenen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunları kaçırmamak, ilerlemek için gereken önemli maddelerden biridir. Verimlilik üzerinde emek veren bir endüstri mühendisi dünyayı yakalamak ve gelişmek için yeniliklere açık olmalıdır.

Girişimcilik
Sosyal ve etkin olması gereken endüstri mühendisi bunlar çerçevesinde girişimci ve atılgandır.

Sayısal beceri
Endüstri Mühendislerinin çalıştıkları alanlara baktığımızda sayısal beceri gerektiren problemler üzerinde yoğunlaştıkları için sayısal alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve bu alana yatkın olmaları gerekir.
Bilişime yatkınlık
Gelişen ve sürekli kendini yenileyen dünyada artık tüm veriler dijital ortamda yer aldığı için Endüstri Mühendisleri’nin de bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Yeni mezun öğrencilerin işe başladıkları zaman alacakları maaş da merak edilen konular arasında olup bu maaş kıstası firmaya, çalışılan departmana ve tecrübeye göre değişkenlik gösterir.Endüstri Mühendisleri Türkiye’de yerel olarak çalışan firmalara nazaran uluslararası firmalarda daha yüksek meblağlarda çalışma imkanı bulabilmektedirler. Kariyer.net’in yaptığı araştırmaya göre Endüstri Mühendisleri 3.500₺-5.300₺ arası maaş almakta oluyor, farklı örnekler olduğu gibi bu ortalamaya vurulmuş değerdir.

Endüstri Mühendisliği Lisans Eğitiminde Verilen Dersler

Endüstri mühendisliğinde verilen dersler okuldan okula değişiklik gösterebilir ancak her okulda muhakkak verilen ve endüstri mühendisliğinin temelini oluşturan dersler vardır. Bir mühendisin çalışma prensipleri göz önünde tutulduğunda matematik ağırlıklı dersler verilmektedir. Bunlara ek olarak;
• Yöneylem Araştırması
• Kalite
• Üretim Planlama
• Bilgisayar Programlama ve Yazılım
• Proje Yönetimi
• İş Etüdü
dersleri bütün endüstri mühendisliği bölümü olan okullarda ortak olarak verilmektedir. Alternatif olarak kendinizi ilgi alanlarınıza göre tercih edebileceğiniz dersler bulunmaktadır. Örnek olarak tedarik zinciri, stok yönetimi, pazarlama, girişimcilik ve insan kaynakları yönetimi derslerini seçebiliriz.

1 Comment to “ Endüstri Mühendisliği Nedir? Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir