Enerji Sektörüne Bakış

/ / Genel
Enerji Sektörü

 9,648 total views,  5 views today

Çalışma alanı olarak çok geniş imkanlara sahip olan Endüstri Mühendisliği için bugün enerji sektörünü tanıyarak sektörün Endüstri Mühendisi için içerdiği imkanlara ufak bir bakış atacağız.

Bu içerikte konu başlıkları bunlardır. Tıklayıp istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.

SEKTÖRÜN TANIMI

Türkçesi “Erke” olan enerji, hareket ettirici güç olarak tanımlanabilir. Üretim faaliyetleri enerji kullanımı gerektirir. Yaptığımız her türlü iş için enerjiye ihtiyaç duyarız. Çeşitli yöntem ve teknikler kullanarak ekonomik gayelerle bu enerjiyi elde edebildiğimiz kaynaklara enerji kaynakları denir.

Enerji çok farklı yapılarda olabildiği için belli sınıflara ayrılır ve bu sınıflandırmalar belli başlı kriterlere göre yapılmaktadır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK (TÜKENEBİLİRLİK) DURUMLARINA GÖRE ENERJİ KAYNAKLARI

Yenilenebilir (Alternatif) Enerji Kaynakları: Kaynağın tükenme hızından daha hızlı bir şekilde kendini yenileyebilen kaynaklar olarak tanımlanır.

Güneş enerjisi, Rüzgar enerjisi, Hidrolik enerji, Jeotermal enerjisi, Biokütle enerjisi, Hidrojen enerjisi, Dalga enerjisi, Gelgit enerjisi, Piezoelektrik Enerjisi vb.

yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili görsel sonucu

Yenilenemeyen (Geleneksel) Enerji Kaynakları: Birincil kaynaklar, konveksiyonel kaynaklar olarak da söylenebilir. Bu enerji kaynaklarının en önemli özelliği bir kez kullanılabilmeleridir. Uzmanların çoğu bu kaynakların yeni rezervlerin bulunması ile çoğaltılabilir olmasına rağmen günün birinde tükeneceklerini belirtmektedir.

Kömür, petrol, doğal gaz, uranyum ve toryum gibi nükleer kaynaklar ve bitümlü şistleri vb.

yenilenemeyen enerji kaynakları ile ilgili görsel sonucu

DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRLİKLERİNE GÖRE ENERJİ KAYNAKLARI

İlgili İçerik: Bilişim Teknolojileri Sektörüne Bakış

Birincil Enerji Kaynakları: Kendine has özellikleri değiştirilmeden enerji veren kaynaklardır. Kömür, nükleer, biokütle, hidrolik, dalga enerjisi vb.

İkincil Enerji Kaynakları: Doğal özellikleri farklı bir enerji kaynağı durumuna dönüştürüldükten sonra yararlanılan kaynaklar olarak tanımlanabilir. Elektrik, benzin, mazot, ikincil kömür, kok, LPG enerjisi bu kategoride sayabileceğimiz enerji kaynaklarıdır.

YERALTI-YERÜSTÜ KAYNAKLI OLMALARINA GÖRE ENERJİ KAYNAKLARI

Yeraltı Kaynakları: Kömür çeşitleri, petrol, doğalgaz, termo-nükleer petrol, jeotermal kaynaklar, şistler, nükleer enerji kaynakları vb.

Yerüstü Kaynakları: Güneş, rüzgar, biokütle kaynakları gibi kaynaklar bu kategoride yer almaktadır. 

ORGANİK-İNORGANİK OLMALARINA GÖRE ENERJİ KAYNAKLARI 

İnorganik Enerji Kaynakları: Uranyum ve toryum metalleri vb.

Organik Enerji Kaynakları: Jeolojik dönemlerde yetişmiş bitkilerin zamanla yer kabuğu katmanları içinde fosilleşmeleriyle oluşmuştur.

FİZİKSEL HALİNE GÖRE ENERJİ KAYNAKLARI 

Katı Enerji Kaynakları: Kömür, odun gibi biokütle atıkları, uranyum vb.

Sıvı Enerji Kaynakları: Petrol, LPG, Mazot, biyodizel vb.

Gaz Enerji Kaynakları: Doğalgaz, Metan gazı, Biyogaz vb.

SEKTÖRDEKİ ÖNCÜ ŞİRKETLER 

DÜNYA‘NIN EN BÜYÜK ENERJİ ŞİRKETLERİ

 • Exxon Mobile
 • Chevron
 • Royal Dutch Shell
 • Gazprom
 • Statoil
 • TotalSA
 • PetroChina
 • Lukoil
 • Rosneft
 • Sinopec

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ENERJİ ŞİRKETLERİ 

*2018 İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesine göre

 • -Tüpraş
 • İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.
 • Aygaz
 • Eti Maden
 • Milangaz LPG Dağıtım
 • Eren Enerji Elektrik Üretim
 • EÜAŞ Elektrik Üretim
 • Enerjisa Enerji Üretim
 • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı
 • İpragaz

DÜNYANIN LİDER YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞİRKETLERİ

*2017 Reuters Enerji 100 raporuna göre

 • Canadian Solar
 • CropEnergies
 • First Solar
 • GCL-Poly Energy
 • Global Pvq SE
 • Green Plains
 • Guodian Technology & Environment Group
 • Hanergy Thin Film Power Group
 • Inox Wind
 • Jiangsu Akcome Science & Technology

ENERJİDE EN İNOVATİF TÜRK ŞİRKETLERİ

 • Northel Enerji
 • Positive Energy 
 • Seç Elektrik
 • Selektif Teknoloji
 • Enwair Enerji
 • Altaca Grubu-Gönen Enerji 
 • Berdan Cıvata 

SEKTÖRDE ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ

Enerji alanında çalışmak isteyen bir Endüstri Mühendisi kendisini olabildiğince fizibilite, maliyet analizi, ekonomi gibi alanlarda kısacası Enerji Sistemleri Mühendisinin ilgili olduğu alanlarda geliştirmelidir. Endüstri Mühendisi çeşitli mühendislikten basit düzeyde eğitim gördüğünden yöneleceği sektörü seçerken daha kolay karar verebilir.

Sektörde Endüstri Mühendisleri planlama, kalite kontrol, finans, insan kaynakları, maliye, lojistik, satın alma, sürekli iyileştirme, metot mühendisliği, satış, pazarlama gibi departmanlarda müdür, müfettiş, danışman, mühendis gibi konumlarda bulunabilir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİNİN SEKTÖRDE İLETİŞİMDE OLACAĞI MESLEK ALANLARI VE KOLLARI

Bir Endüstri Mühendisi aşağıdaki tabloda görülen tüm alanlarla işbirliği içerisinde olabilir.

Ambalaj
Bilişim
Demir-Çelik
Tekstil Elektrik & Elektronik
Elektrik & Elektronik
Gıda
Hazır Giyim
Yapı


 

Kimya
Sanayi
Lojistik
Kozmetik

Holding/Şirketler Grubu
Isıtma, Havalandırma ve Klima
İnşaat
Üretim/Endüstriyel Ürünler
  

Makine ve Ekipmanları
Metal Sanayi
Mobilya & Aksesuar
Finans

Oto Yedek Parça ve Yan Sanayi
Otomotiv
Plastik ve Ürünleri
Savunma Sanayi
  

Enerji sektörü özelinde Endüstri Mühendisinin yakından bağlantılı olacağı birkaç meslek kolunu şu şekilde listeleyebiliriz:

 1. İstatikçi                                             
 2. Bilgisayar Mühendisi
 3. Otomotiv Mühendisi 
 4. Makine Mühendisi                          
 5. Kimyager                                        
 6. Teknisyen                                         
 7. Finans Uzmanı
 8. Ekonometrist

SEKTÖRE BAKIŞ RÖPORTAJI

İsim Soyisim: Nazlı Sezgin

Mezun Olduğu Okul- Yıl: Gazi Üniversitesi, 2003

Enerji Sektöründeki Deneyim Süresi: 12 Sene

Enerji Sektöründe Şu An Çalıştığı Departman: Planlama Departmanı

İsim Soyisim: Serkan Çalışkan

Mezun Olduğu Okul- Yıl: Süleyman Demirel Üniversitesi, 2010

Enerji Sektöründeki Deneyim Süresi: 3 Sene

Enerji Sektöründe Şu An Çalıştığı Departman: Üretimde Method Mühendisliği

1) Neden Enerji Sektörünü Seçtiniz?

Nazlı Hanım: Açık konuşmak gerekirse o zamanın şartları öyle gerektirdi. Fabrikada donanımıma uygun açık pozisyon vardı, ben de bu fırsatı kaçırmak istemedim.

Serkan Bey: Somut şeylerle çalışmayı seviyorum. Daha önce yurtiçi-yurtdışı satış, yazılım gibi departmanlarda çalıştım. Burada da Metot Mühendisi olarak açık pozisyon vardı, yeteneklerime uygun olduğu için işe başladım.

2) Yeni Mezun Bir Endüstri Mühendisi Neden Enerji Sektörünü Seçsin?

Nazlı Hanım: Öncelikle gelişmeye çok açık bir sektör. Bu da her geçen gün öğrenebileceğiniz ve kendinize katabileceğiniz yeni şeyler demek. Araştırmacı, öğrenmeye meraklı ve yeniliklere ayak uydurmayı seven kişiler için çok uygun bir sektör.

Serkan Bey: Yaptıkları işi sevmeleri çok önemli, sevecek bir yanını buldukları zaman da keyifle çalışırlar. Bunu da yaptıkları stajlarda anlayabilirler, stajlar hangi sektörü ve departmanı seçeceklerine karar vermeleri için çok iyi fırsat.

3) Bir Endüstri Mühendisi İçin Enerji Sektörünün Diğer Sektörlerden Farkı Nedir?

Nazlı Hanım: Çok farklı meslek dallarıyla birlikte çok farklı departmanlarda çalışabiliyorsunuz. Ayrıca enerji sektörü teknolojiyle çok iç içe bir sektör, bu da çağımızın gereklerine ayak uydurmak için birebir.

Serkan Bey: Benim için ilgi alakama uygun olması önemliydi. Daha önce yazılım sektöründe de çalışmıştım, hastanede, bankada, Fransız bir firmanın satış bölümünde staj yapma imkanım oldu ve bu sektörde daha somut elde edebileceğim şeyler vardı.

4) Enerji Sektörünü, Çalıştığınız Fabrikanın Ortamını ve Konumunuzdan Bahsedebilir Misiniz?

Nazlı Hanım: Enerji sektörü çok geniş kapsamlı bir sektör. Ben kablo üretimi yapan bir enerji firmasında planlama sorumlusu olarak çalışıyorum. Dolayısıyla kendi elimde kontrolünü sağlayabileceğim bir ortamım var. Genel olarak rahat ve samimi hissettiğim bir ortamda çalıştığımı söyleyebilirim. İşimi severek ve sahiplenerek yapıyorum. Daha önce başka yerlerden iş fırsatı elime geçmesine rağmen burada kalmayı tercih ettim, buradan da emekli olmayı isterim.

Serkan Bey: Ben üretim departmanında metot mühendisi olarak çalışıyorum. Çalışma ortamımız samimi, takım çalışmasının ve takım ruhunun güçlü olduğu bir yer, çalıştığım yerden ve yaptığım işten de gayet memnunum.

5) Bir Endüstri Mühendisi Bu Fabrikaya Neler Katabilir ve Siz Neler Kattığınızı Düşünüyorsunuz?

Nazlı Hanım: Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve çalışılan departmana göre farklılık gösterir. Yani yeni girdiğiniz bir firmaya neler katabileceğiniz size ve yaptığınız işe bağlı olarak değişir. Mesela satın alma departmanında hangi malzemeleri nasıl seçeceğinize hızlı bir şekilde karar vermeniz gerekir. Üretimdeki zaman çalışmaları önemlidir. Bunları da Endüstri Mühendisi sağlar. Endüstri Mühendisi olaylara daha analitik yönünden bakar ve gözlemci bir yapıya sahiptir. Tecrübeye paralel olarak da sorunlara çözüm getirme yeteneği artar. Ben detaycı bir insan olarak yaptığım çalışmaların her noktasını özenle incelerim.

Serkan Bey: Üretimin olduğu her yerde olması gereken zaman yönetimi, iş etüdü, optimizasyon, zaman analizleri, otomasyon eğitimleri vb. görevlerimiz var. Ben metot mühendisi olarak süreç iyileştirmeyle ilgileniyorum, bu da iki kola ayrılıyor: Malzeme ve İşçilik. Malzeme kısmında ambalajdan ürüne kadar satın alma departmanında malzemenin en iyisini bulmaya çalışırken; işçilik kısmında ise makine, operatör ve zaman ayarlamalarını yapıyorum.

6) Enerji Sektöründe Endüstri Mühendisi üretim ve yönetimde hangi unvanlarda ve rollerde çalışabilir?

Nazlı Hanım: Planlama, kalite kontrol, finans, insan kaynakları, maliye, lojistik, satın alma, sürekli iyileştirme, metot mühendisliği, satış, pazarlama gibi birçok çalışma alanı ve departman örnek verilebilir.

Serkan Bey: Ben Endüstri Mühendisliğini her çiçekten bal toplayan bir arı olarak tanımlıyorum. Bizler makinenin ve insanın olduğu her yerde çalışabiliyoruz. Fabrika ve hizmet sektörlerinde müdür, metot mühendisi, müfettiş, danışman, metot mühendisi gibi daha birçok örnek verilebilecek şekilde çalışabiliriz.

7) Enerji Sektöründe ve Çalıştığınız Firmada Endüstri Mühendislerine Duyulan İhtiyaç Nedir?

Nazlı Hanım: 12 yıl önce ben bu fabrikada çalışmaya başladığımda 1 tane Endüstri Mühendisi vardı o da işten ayrılınca bir süreliğine Endüstri Mühendisi olarak bir tek ben çalıştım. Zamanla firmanın büyümesiyle bu sayı da arttı. Şu an 190 kişi içerisinde 10 tane Endüstri Mühendisi olarak çalışıyoruz.

8)Bu sektörde çalışacak bir Endüstri Mühendisi kendine neler katmalıdır?

Nazlı Hanım: İlk olarak tabii ki de ingilizcenin çok iyi olması gerekiyor. Bilgisayar programlarını da iyi bilmek lazım. İnsanlarla iyi bir iletişiminizin olması, çözüm odaklı birisi olmanız gerekir.

Serkan Bey: Stajlarına önem vermeliler, istedikleri sektörü ve departmanı bulabilmeleri için bu çok önemli. Onun dışında bir alanda uzmanlaşmak da önemli bunu tecrübeyle ve kendinizi sürekli eğiterek yapabilirsiniz. Yaptığınız işi severek yapın, kolaya kaçmayın, kendinizi zorlayın.

SEKTÖRDEN HABERLER

 

2 Comments to “ Enerji Sektörüne Bakış”

 1. Damla says :Cevapla

  Çok faydalı bir yazı olmuş ayrıca yazı düzenlemesi de çok başarılı.

 2. Kamercan says :Cevapla

  Emeğinize sağlık faydalı bir yazı olmuş.👏🏽

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.