FMCG Nedir? FMCG Sektörüne Göz At!

/ / Genel

 11,297 total views,  11 views today

FMCG’i ve FMCG sektörünü bütün detaylarıyla ele aldığımız yazımız yayında.

Hızlı Tüketim Ürünleri(FMCG) Nedir?

Son dönemlerde oldukça sık duyduğumuz FMCG acaba ne anlama geliyor? Günümüzün önde gelen sektörlerinden FMCG açılımı: Fast-Moving Consumer Goods. Dilimizde gelen karşılığı ise Hızlı Tüketim Ürünleridir. 

Adından da anlaşılacağı gibi hızlı satılan, değiştirilen veya bir yıl içinde kolayca tüketilebilen ürünlerdir. FMCG sektöründeki ürünlerin kullanşı genellikle gün, ay yada yıl bazında sınırlandırılmış olan düşük maliyetli ürünlerdir. Bu sektör tüketicilerin raflarda gördüğü hızlı tüketilen her şeyi kapsar. Temizlik malzemelerinden yiyecek ve içeceklere kadar her şey bu ürünler grubuna dahildir. 

Biz bu yazımızda FMCG’i ‘Satış’, ‘E-Ticaret’, ‘Marka ve Pazarlama’, ‘Müşteri İlişkileri’ ve ‘Lojistik’ başlıkları altında kısaca inceleyeceğiz. Hadi gelin hep birlikte bakalım.

FMCG – SATIŞ 

FMCG ürünlerinin; fazla marka ve şirket tarafından benzer ürünlerin üretilmeleri, düşük ücretli olmaları gibi nedenlerle ürünlerin tüketicinin aklında özel bir yer edinmesi zordur. Normal koşullarda bile markalar ve şirketler tüketicinin ilgisini çekebilmek için özel planlar ve yöntemler düşünmelidir. Dünya ekonomisini kötü etkileyen son krizde fazlaca sektör devam etmekte zorluk çekti. FMCG sektörü de kötü etkilenenlerden biriydi. Eskisi gibi kâr marjı elde etmek bu sektördeki satıcılar için daha da zor hale geldi.

Kullanıcı gözünden FMCG ürünleri kolay satın alınan ve günlük kullanılan ürünlerdir. Satıcıların gözünden ise FMCG ürünleri kolay satılabilen ve görece ucuz ürünlerdir. FMCG muhtemelen en temel düşük karlı, yüksek hacimli sektördür. Ürünlerde yapılabilen kâr marjı görece küçük olduğu için genelde yüksek miktarda satılması amaçlanır. Dolayısıyla istenen satış rakamlarına ulaşıldığında kümülatif kar azımsanmayacak kadar olabilir.

FMCG – E-TİCARET 

Dünyada ses getirmiş markaların da içinde yer aldığı FMCG (Hızlı Tüketim Malları) sektörü temizlik ürünlerinden gıda maddelerine, kişisel bakım ürünlerine kadar herkesin günlük yaşamında tercih ettiği hatta artık çoğunlukla hayatını devam ettirebilmek için zorunlu olarak kullandığı ürünleri kapsamaktadır. Bu yönüyle de sosyal yaşamımızın vazgeçilmez parçalarından olmuş durumdadır.

Sektörün aynı zamanda dinamik ve sürekli gelişen bir yapısı olması gerekçesiyle de firmalar, üreticiler açısından da rekabeti oldukça yüksek bir sektördür. Bu sürekli gelişen, bir hayli de hızlı olan bu yapıya da aynı şekilde doğru ve de hızlı aksiyon alabilmek, tüketicilere de aynı doğrultuda kaliteli bir hizmet verebilmek bu rekabetçi piyasayla başa çıkmanın olmazsa olmazlarındandır. Bu noktada teknolojiden ve dijital mecralardan destek almak neredeyse kaçınılmazdır. Bununla beraber e-ticaret de günden güne önemini artırmaktadır. Çok geniş ürün seçenekleri, tüketiciyi rahatlatacak şekilde sunduğu ödeme yöntemleri ve lojistik çözümleri ile müşterilerin de kısa zamanda dikkatini çekmiştir. FMCG ürünlerinin de satışı e-ticaret sitelerinden yapılmaya başladığından itibaren de gelişimini sürdürmeye devam etmiş ve var olan rekabetçi piyasayı daha da hareketlendirmiştir. 

E-ticaret çoğu sektörün olduğu gibi FMCG pazarının da ciddi bir kısmını oluşturmakta ve bu oranın daha da büyümesi beklenmektedir. 

FMCG – MARKA ve PAZARLAMA 

FMCG sektörü içinde tüketicinin sınırsız seçeneğe sahip olması ve bir rekabet alanı içinde bulunan markalar, büyük bütçeli reklamlar kullanarak satışlarını arttırmak isterler. Bu reklamlarda da genellikle farklı markalar ile çalışmış, ünlü yüzler ve klasik senaryolar kullanılır. Reklam kampanyaları kısa süre dikkat çeker ve konuşulur ancak uzun vadede markaya olan pozitif faydası istenilen seviyede olmaz.

Özellikle FMCG sektörü için pazarlama anlamında markaya katkısı büyük olacak bazı pazarlama stratejileri vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Amaca Yönelik Pazarlama
  • Doğrudan Satış
  • Birlikte Markalama
  • İlgi Alanına Göre Pazarlama
  • Satın Alma Noktası
  • Satın Alınmış Reklamlar

FMCG – CRM (MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ)

Son dönemlerde büyük gelişim gösteren FMCG, tüm dünyada günümüzün çok önemli faaliyet kollarından biri haline gelmiştir. FMCG’nin gelişim ve değişim sürecine baktığımızda birçok değişkenin bu gelişme eğiliminin temel unsurlarını meydana getirdiği görülmektedir. İnsanların satın alma davranışını yaratmak ve incelemek için yapılan çalışmalara göre bu değişkenlerin etkileri incelenmiştir. Müşteri algılamaları ile demografik özellikler arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırma; ürünlerin son kullanıcıya ulaşmasındaki süreçten, üreticinin yaşadığı ayrıntılı olarak ele almıştır. Araştırmada kullanılan bütün değişkenler için birden fazla önermeden oluşan ölçekler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler güvenilirlik, t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi gibi testlere tabii tutulmuştur. Veri analizinde SPSS paket programından yararlanılmış, kısaca tam bir Endüstri Mühendisliği çalışması yapılmış da diyebiliriz. 

 Bu araştırmanın sonucuna gelirsek, araştırmanın ortaya koyduğu verilerle müşterilerinin her ihtiyacına cevap verme konusunda markaların adımlarını düzgün atıp, kaynak planlamalarını optimum düzeyde yapmalarına oldukça yardımcı olmuştur. Hem müşterilerine ürünlerini nasıl satacağının yolunu çözmüş hem de müşteri – marka arasındaki ilişkiyi güçlendirmişlerdir.

 Artık günümüzde yukarıdaki örnekten farklı olarak birçok CRM çalışması, çeşitli analizler ve araştırmalar yapılmaktadır. FMCG ürünlerinin hayatımızda yeri çok fazla olmasından dolayı firmalar artık müşterisini daha çok önemsemekte dolayısıyla da CRM çalışmalarına epeyce kaynak ayırmaktadır.

FMCG – LOJİSTİK

Hızlı tüketim mallarında amaç ürünlerin hızlı bir şekilde ulaşımın sağlanmasıdır. Ürünler kendi içlerinde alt gruplara ayrılsa da lojistik anlamda farklı segmentlere bölünür. Her segmentte yer alan ürünlerin lojistikleri farklılıklar gösterir. 

Pazarda ise kendi ürünlerini tanıtmak için savaş veren bazı firmalar kısa zaman içinde dünyanın birçok ülkesinde ürünlerini üreterek lojistik sayesinde ürünlerini tüketicilerine ulaştırmıştır. Birçok markanın günümüzde benzer ürünlerinin üretimi aynı ülkede gerçekleşmekte ve lojistik şirketlerle dağıtıma girmektedir. 

Hızlı tüketim malları lojistiği zamanla Anadolu’ya da yayılacak ve ülkemizde değer kazanmaya devam edecektir. Ülkemizdeki mağazaların şehirler dışına genişleme çalışmaları başlamış olup, bir çok çeşitli yönden yaptığı lojistik yöntemleriyle, ölçekleri büyütecek ve verimliliği arttıracak bu çalışmalar mağaza depolarını yöneten, işleten vb. Lojistik şirketlerinin önü daha da açılacaktır ve bu şirketler daha çok büyüyeceklerdir. Lojistik bilgisi yeterli büyük şirketler daha çok verimli olup, fiyatları düşürerek, raf ömrünü uzatarak, tüketici memnuniyeti sağlayarak, bu sektöre değer katacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir