Mega Fabrikalar

/ / Genel

 5,355 total views,  3 views today

Fabrika, içerisinde işlenmemiş veya yarı işlenmiş ürünün işçiler tarafından, makine, araç ve aygıtlar yardımıyla işlenerek tüketime hazır duruma getirildiği sanayi kuruluşu anlamına gelir. Bu yazıda anlatılacak olan fabrikalar ise benzerlerinden kat ve kat büyük ve hayatımızda karşılaştığımız uçakların, otomobillerin ve uzay mekiklerinin üretildiği mega fabrikalar.

Mega Fabrikalar

Veri yayıncılığı yapan Visulcapitalist’in araştırmasına göre, dünyanın en büyük 10 fabrikasının 5’i otomobil, 2’si uçak, 1’i gemi, 1’i uzay mekiği ve 1’inde ise iç çamaşırı üretiliyor.

Bu araştırmaya göre dünyanın en büyük tesisi Almanya’nın Wolfsburg kentindeki Volkswagen’in fabrikası. Büyüklüğü 6.5 milyon metrekare olarak açıklanan tesisin büyüklüğü sebebiyle çalışanlar bisiklet ile departmanlar arasında ilerliyor. İkinci sırada ise yine bir otomobil üreticisi olan Hyundai bulunuyor. Markanın ana üretim tesisinin fabrikasının büyüklüğü ise 5 milyon metrekarenin üzerinde. Tesiste 35 bin kişi çalışıyor ve günde 5 bin 600 araç üretiliyor. Fabrikanın bünyesinde çalışanlar için hastanenin yanı sıra, kendine ait bir liman ve itfaiye istasyonu yer alıyor.

Üçüncü sırada 510 bin metrekarelik büyüklüğüyle elektrikli otomobil üreticisi Tesla dünyanın en büyük 10 robotu ile birlikte yer alıyor. Üretimde toplam 160 robot kullanılırken, haftada bin otomobil bantlardan iniyor.

Sonraki sırada uçak üreticisi Boeing bulunuyor. 1966 yılında inşa edilen tesis 398 bin metrekarelik tesis, hacim olarak dünyanın en büyük binası unvanını elinde tutuyor. Listenin beşinci sırasındaki Chrysler’in 330 bin metrekarelik Belvidere fabrikası, 1965 yılından beri hizmet veriyor. 1993 yılına kadar 5.9 milyon otomobilin üretildiği tesiste 780 robot ile üretim sağlanıyor.

Her ne kadar Visulcapitalist araştırmasına Türkiye’den herhangi bir tesisi dahil etmese de, Vestel’in kapalı alan büyüklüğü 685 bin metrekare olan Manisa fabrikası listeye üçüncü sıradan giriyor. Günde 87 bin ürün üretilen Vestel fabrikasında, 16 bin kişi çalışıyor.

Ayrıca Türkiye’de Mega Fabrikalar adıyla yayınlanan, National Geographic‘in yaptığı bir belgesel serisi de vardır. Program, dünya çapındaki fabrikaların iç işleyişini araştırıyor. Her bölüm, fabrikadaki ana ürününün arkasındaki makine ve insan gücünü, yakın çekimler, röportajlar ve yan hikayelerle anlatıyor. Belgesel serisine giren ilk elektronik ve beyaz eşya firması, Türkiye’nin ise ilk markası Vestel olurken aynı şekilde yine bir Türk firması olan Şölen de belgesel serisinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.