Start Up Nedir? 5 Başarılı Start Up Şirketi

/ / Genel

 9,435 total views,  7 views today

Start-up dendiğinde bir çoğumuzun havalı çalışanlar, açık ofisler ve filmlerdeki gibi rahat bir çalışma ortamları gibi şeyler hayal ediyoruz. Ya da belki de genç insanların bir araya geldiği ve karmaşık teknolojik uygulamalar geliştirdikleri bir şirket. Başarılı Start-upları incelemenden önce “Star-Up” nedir bu sorunun cevabına bakalım.

Start Up Nedir?

Start up kavramı farklı girişimciler tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştı. Genel anlamıyla, bir soruna çözüm bulmak amacı ile ortaya çıkan ve başarılı bir sonucun garanti edilmediği şirketlere verilen isimdir. Fakat daha derinlere indiğimizde bu kavramda belirsizlikler oluşmaya başladığını görürüz. Start-up nedir sorusuna cevaplarken herkesin ortak düşüncede olduğu tek bir konu vardır “şirketin büyüme yeteneği”. Bu tür şirketler hızlı bir şekilde yukarıya doğru ölçeklenmektedir. Yani diğer bir şekilde ifade edersek: Büyüme eğilimi. Aynı zamanda “Start up”lar ,bir coğrafi kısıt olmadan büyümek isterler. Bu da girişim ile start up arasında ki en büyük farklardan biridir.

Start Up

Start Up

Başarılı Start Up Şirketleri Nelerdir?

Start-up kavramı hakkında birşeyler öğrendiğimize göre gelin ülkemizden ve dünyadan başarılı start-up örneklerini inceleyelim.

1- Insider (Türkiye)

Insider, özellikle dünyanın önde gelen markalarına kullanılabilir veriler oluşturma, pazarlama teknolojilerini geliştirme konusunda yardımcı olmakta ve markaların ileri seviye oto-optimizasyon ile segmentasyon yapmalarını sağlamaktadır. Günümüzde Insider sistemi başta Fiat, Carrefour, Trendyol, CNNTürk, Biletix, Lenovo, AVIS, Toyota, Dominos, Garanti, Doğuş ve Hepsiburada.com olmak üzere 200’ü gecik markada tercih edilmektedir.

2-Onedio (Türkiye)

ODTÜ Teknokent içerisinde yer alan kuluçka merkezinden çıkan 240 başarılı projeden birisi olan Onedio, kendisini Türkiye’nin ilk ve tek sosyal içerik platformu olarak tanımlamaktadır. Onedio kısa süre içerisinde yakaladığı başarılar ile en iyi Startup projeleri arasında üçüncü sırada yer almayı başarmıştır.

3-Uber:

Bir araç çağırma uygulaması olan ve şimdiye kadarki en büyük yatırımı aldığı iddia edilen Uber kurulduğu 2009 yılından bu yana son olarak aldığı 1.2 milyar dolarlık yatırımla 2.5 milyar dolarlık hacme ulaştı ve toplamda alanında 54 milyar dolarlık bir etki meydana getirdi.

4-Airbnb

Airbnb 2014 yılında Yılın Şirketi seçilen ve farklı fonlardan aldığı 800 milyon dolar yatırım tutarıyla etkisini 21 milyar dolarlık bir alanda gösteren bir firma fakat yansıyan son raporlara göre bu miktar 25 milyar doları da bulmuş durumda.

5-Pinterest

İngilizce pin(iğnelemek) ve interest(ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest özel ilgi alanlarına yönelik haberlerin,gelişmelerin takip edilebileceği bir blog sitesi olarak özetlenebilir. 2010 yılında kurulan start up bugün yaklaşık 12 milyar dolarlık değeri ve milyonlarca kullanıcısı ile dünyanın en değerli start up şirketleri arasında yer alıyor.

Yazı Önerimiz: Silikon Vadisi: Dünya’nın Teknoloji Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.