Vaka Analizi Yarışması

Vaka Analizi Yarışması, EMT üyesi 13 üniversitedeki lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılabildiği, yılda bir kez iki aşamalı olarak düzenlenen bir yarışmadır.

Türkiye çapında 10.000 Endüstri Mühendisliği öğrencisine ulaşabilirliği vardır. Her topluluk tarafından düzenlenen yerel elemeler sonucunda belirlenen 13 takım Büyük Final’e katılmaya hak kazanır ve okulunu Büyük Final’de temsil eder.

Yarışmada en az biri endüstri mühendisi olmak üzere 3-4 kişiden oluşan takımlar çalışmaları sonucunda gerçek hayattan alınan problemlere sayısal veriler yardımıyla çıkardıkları çözümleri  sunum yaparak jüri üyelerine sunarlar. Akademik yaşam ve özel sektör katılımcılardan oluşan jüri üyeleri yarışmacıları sunuş şekli, sunum süresini etkili kullanma, metot kullanımı, problem analizi, çözüm ve jüriye verilen cevaplar kriterlerine göre değerlendirirler.

VAY’IN AMACI VE KAPSAMI

 

  • EMT Vaka Analizi Yarışması(VAY), EMT’nin en eski projesi olmanın yanı sıra Türkiye’de öğrenci düzeyinde gerçekleştirilen ilk vaka çözme yarışmasıdır. VAY Projesi, Endüstri Mühendisliği’nin temel görevlerinden olan problem analizi ve çözüm yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlar.

 

  • Öğrencilere eğitimleri sırasında aldıkları teorik bilgileri iş yaşamına atılmadan önce, sektörlerinde lider şirketler tarafından sağlanan profesyonel vakalar üzerinde uygulama fırsatı sunan yarışmada öğrenciler verilen sorunlara en kısa zamanda, en düşük maliyetli, en çok verim ve kar sağlayan çözümü bulmayı hedefler. 

 

SIK SORULAN SORULAR

Evet. Bireysel olarak bulunduğun okuldaki üye topluluğumuza başvuru yapabilirsin. Ardından bireysel başvurularla bir takım oluşturulacaktır.

Evet. Her takımda yalnızca bir tane Endüstri Mühendisliği öğrencisi bulunmak zorunda. 

Tabii ki. EMT üyesi toplulukların bulunduğu okuldaki öğrenciler Vaka Analizi Yarışması'na katılabilirler.

Evet. Yarışmada ilk 3 sırayı alan takımlar ödül alır.

TOP